Przejdź do treści

Sprawdź czy może u Ciebie wystąpić choroba odkleszczowa!

Jeśli po niedługim czasie (7-10 dni) po powrocie z łona natury zauważyłaś/eś:

  1. czerwoną lub sino-czerwoną zmianę skórną w postaci powiększającej się plamy o średnicy większej niż 5 cm z charakterystycznym przebarwieniem występującym centralnie lub z naprzemiennie występującymi jasnymi i czerwonymi obręczami (jak tarcza strzelnicza) może ona wskazywać na tzw. Rumień wędrujący,
  2. bezbolesny czerwony lub sino-czerwony guzek zwykle stwierdzony na płatku małżowiny usznej, brodawce sutka lub mosznie – u dziecka,
  3. objawy grypopodobne – gorączka, ból głowy, bóle mięśniowo-stawowe, niewielką pogorszenie samopoczucia, które najczęściej znikają w ciągu kilku dni.

Konieczne zgłoś się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i zapisz się do lekarza rodzinnego na badania w kierunku boreliozy.

Choroby odkleszczowe w Polsce, stanowią obecnie jedną z grup chorób zawodowych o najszerszym zasięgu na terenie naszego kraju. Problem ten jest aktualny z uwagi na stale rosnącą liczbę przypadków zachorowań. Do najczęstszych chorób odkleszczowych w Polsce zalicza się boreliozę z Lyme i odkleszczowe zapalenie mózgu. W mniejszym zakresie występują również inne choroby, np. tularemia, babeszjoza czy riketsjozy.

Sprawdź czy może u Ciebie wystąpić choroba odkleszczowa!

  1. Czy w ciągu ostatnich 7 dni przebywałaś/eś w miejscu gdzie mogło dojść do ukąszenia przez kleszcza (las, łąka, park itp.)
  2. Czy wystąpiły i samoistnie ustąpiły objawy grypopododne? (gorączka, ból mięśni, stawów)
  3. Czy zauważyłaś/eś u siebie charakterystyczną wspomnianą zmianę skórną w postaci powiększającej się plamy (rumień)?
  4. Czy zauważyłaś/eś u siebie charakterystyczną zmianę skórną w postaci bezbolesnego czerwonego guzka?

Jeśli udzieliłaś/eś przynajmniej dwóch pozytywnych odpowiedzi na powyższe pytania powinnaś/eś zgłosić się na konsultację do lekarza rodzinnego. Wczesne wykrycie choroby odkleszczowej pozwoli Ci podjąć odpowiednie leczenie antybiotykowe i uniknąć problemów zdrowotnych.

Skip to content